Czerwiec
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17

Wolność - informacje dla dużych i małych – projekt Arnoldischule i inicjatywy "Polnisch-Klassenzimmer" w Gotha

  • Kiedy? Data projektu: 12 czerwca 2014 r.
  • Co? Tytuł projektu: Wolność - informacje dla dużych i małych
  • Kto organizuje? Arnoldischule
  • Gdzie? Eisenacher Straße 5, Gotha

Co się będzie działo?

Już po raz drugi szkoła Arnoldischule oraz inicjatywa "Polnisch-Klassenzimmer" / „Pracownia języka polskiego“* organizują dzień projektowy w ramach akcji  dzień.de | der-tag.pl. „Dzień Wolności – informacje dla małych i dużych” jest skierowany zarówno do społeczności szkolnej, jak i do uczniów szkoły podstawowej oraz dorosłych.  Najważniejszym punktem dnia projektowego jest wystawa „Fenomen Solidarności“, która dzięki wsparciu Instytutu Polskiego w Darmstadt prezentowana jest w szkole w dniach od 10 do 13.06.2014r.

Aspekty poruszane na wystawie to:powstanie „Solidarności“, zaangażowanie dużej części polskiego społeczeństwa w działalność nowych związków zawodowych, kontakty pomiędzy „Solidarnością“ i rządem komunistycznym, ataki rządu skierowane przeciwko ruchowi społecznemu i upadek systemu komunistycznego w Polsce i Europie Wschodniej pod koniec lat 80-tych.

 

Organizatorzy planują ponadto warsztat dla uczniów szkoły podstawowej zatytułowany „Wolność to….“. Zgodnie z comiesięcznym zwyczajem w szkole odbędzie się również wieczór filmowy – tym razem z filmem  "Noc w galerii".

 

*Projekt „Pracownia języka polskiego“ w Arnoldischule jest wspólną inicjatywą Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Niemczech i  Gymnasium Arnoldischule w Gotha, realizowaną we współpracy z powiatem Gotha, z Europejskim Centrum Kształcenia i Spotkań Młodzieży (Europäische Jugendbildungs- und Jugendbegegnungsstätte) w Weimarze, z Instytutem Polskim w Berlinie - filia Lipsk oraz z Turyndzkim Instytutem Dalszego Kształcenia Nauczycieli, Opracowywania Planów Nauczania i Mediów (Thüringer Institut für Lehrerfortbildung, Lehrplanentwicklung und Medien).

Celem inicjatywy jest zapewnienie nauczania języka polskiego w szkole Arnoldischule i innych zainteresowanych tą ofertą placówkach w okolicy oraz zaakcentowanie znaczenia miasta Gotha jako filaru dialogu polsko-niemieckiego w Turyngii.

Osoba kontaktowa

Lucyna Festag

E-Mail: lucynafestag[at]web.de

Tel.: +49 3621 704707

www.arnoldi-gym.de

 

ID: 3887

Drukuj stronę