Czerwiec
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17

Projekt Europa macht Schule: Szukamy Polaków w Berlinie

"Wir suchen Polen in Berlin" w ramach projektu „Europa Macht Schule" koordynowany przez Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD)

Cele projektu

Celem projektu jest zainteresowanie niemieckiej młodzieży różnorodnością oraz tym, w jaki sposób objawia się ona w Berlinie. Organizatorzy chcą przybliżyć młodzieży polską kulturę oraz zachęcić do poszukiwania wiedzy o sąsiadujących z Niemcami krajach.

 

W projekcie bierze udział grupa uczniów z Kopernikus-Oberschule Berlin-Steglitz; wychowawczyni siódmej klasy, Beate Maedebach oraz pomysłodawczyni projektu, studentka Freie Universität Berlin, Natalia Banasik.

Film o Polakach w Berlinie

Wspólnie kręcony jest amatorski film, na który składają się między innymi wywiady prowadzone przez młodzież z osobami mieszkającymi w Berlinie. Udział w tym przedsięwzięciu wzięli m.in. przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, rozmawialiśmy też z pracowniczką polskich delikatesów w Steglitz oraz uczniami polskiego pochodzenia, gościliśmy także w Radio Berlin Brandenburg, gdzie co wieczór po godz. 22 nadawana jest audycja po polsku.

 

W projekcie ważny jest element tworzenia produktu końcowego przez dzieci - to one, po zajęciach dotyczących zasad przeprowadzania wywiadów i formułowania pytań, jak również po zajęciach związanych z wiedzą o Polsce, układały pytania i wybrały się w poszukiwaniu Polaków mieszkających i pracujących w Berlinie. One też były zachęcane do poszukiwania informacji o Polsce.

Impreza finałowa w Czerownym Ratuszu

11 maja 2012 r. odbędzie się spotkanie wieńczące projekt „Europa Macht Schule". W Ratuszu Berlińskim uczestnicy poszczególnych projektów przedstawią rezultaty swojej pracy. Na spotkaniu swoją obecność potwierdzili m.in.: burmistrz Berlina, Klaus Wowereit, Michael Georg Link (Staatsminister im Auswärtigen Amt), Matthias Petschke (przewodniczący przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Niemczech) oraz Sandra Scheeres (Senatorin für Bildung, Jugend und Wissenschaft).

Program imprezy finałowej

12:00 Market Europejski: Powitanie gości i konkurs na najładniejsze stoisko

 

12:15 Pokaz wybranych projektów na scenie

 

14:00 Wręczenie dyplomów i zakończenie imprezy

 

15:00 Poczęstunek oraz networking

Drukuj stronę